sabiedrība

Veselības aprūpes sistēmā viena no lielajām problēmām ir caurspīdības trūkums

Veselības aprūpes sistēmā viena no lielajām problēmām ir caurspīdības trūkums, šādu viedokli intervijā “Rietumu Radio” pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV).

“Ir grūti saprast, kādā veidā slimnīcās naudas plūst vai neplūst – tur ir necaurskatāma sistēma, un tas ir jāuzlabo,” sacīja Kariņš, “esmu pārliecināts, ka naudu var efektīvāk izmantot.”

Valdības vadītājs uzsvēra, ka nākamā gada valsts budžetā lielākais pieaugums ir paredzēts tieši veselības aprūpei, tomēr “nepietiek ar to, ka liek naudu vien – ir arī jāsakārto”. “Tas iet roku rokā – vairāk naudas, pretī prasot arī pārkārtošanu,” sacīja Kariņš, piebilstot, ka šis princips attiecināms uz visām nozarēm.

Kariņš norādīja, ka papildus nākamgad veselības aprūpei piešķirtajiem 50 miljoniem eiro vēl ir aptuveni 144 miljoni eiro, kuriem līdz šim bija Eiropas Komisijas noteikts izlietojuma ierobežojums.

“Nākamgad šī nauda pilnībā iekļaujas budžetā, kas nozīmē, ka šos 144 miljonus eiro, ja grib, arī var brīvi pārdalīt algām,” sacīja Kariņš, “tātad gandrīz 200 miljoni eiro, ko teorētiski var pārdalīt algām. Protams, ministrijai ir ļoti daudzas vajadzības, ne tikai algas.” Pēc politiķa vārdiem, 144 miljoniem eiro līdz šim bija ierobežojums, kā šo naudu var ieguldīt – to nevarēja ieguldīt algās, bet tikai infrastruktūrā. Tas bijis Eiropas Komisijas uzstādījums.

Jau ziņots, ka veselības nozarei nākamā gada budžetā papildu paredzēti 50 miljoni eiro, no kuriem lielākā daļa tiks novirzīti ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam.

No papildu 50 miljoniem eiro 42,1 miljoni ir paredzēti ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam, īpaši tiem mediķiem, kuri strādā diennakts režīmā. Tas nozīmē, ka darba samaksa palielināsies mediķiem, kas sniedz gan neatliekamo, gan plānveida stacionāro palīdzību. Tāpat darba samaksas pieaugums būs Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā strādājošajiem.

4,95 miljonus eiro ministrija novirzīs ģimenes ārstiem kapitācijas maksājuma pieaugumam un praksē strādājošo māsu darba samaksas paaugstināšanai, ņemot vērā, ka ģimenes ārsti ir veselības aprūpes sistēmas pamats un liela nozīme ir savlaicīgai veselības aprūpes pieejamībai. Papildu 3,8 miljoni eiro būs novirzīti arī psihiatrijai kā vienai no Veselības ministrijas prioritārajām jomām.

4,3 miljoni eiro paredzēti inovatīvajiem medikamentiem onkoloģijā un kardioloģijā. Tāpat 3 miljoni eiro – zālēm reto slimību pacientiem.

Nākamā gada budžets un papildu finansējums Veselības ministrijas prioritārajiem pasākumiem vēl jāapstiprina Saeimai.

Categories: sabiedrība

Tagged as: , ,