kultūra un izklaide

Uldis Lipskis: Operas pastāvīga darbība Liepājā būtu ļoti dārgs prieks

Operas pastāvīga darbība ir ļoti dārgs prieks, un mums nav nekādu utopisku ilūziju, ka dažu gadu laikā mēs būsim patstāvīgi, intervijā “Rietumu radio” sacīja Liepājas simfoniskā orķestra direktors Uldis Lipskis.

Kā ziņots, 8. un 9. novembrī Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāma Riharda Dubras operas pirmizrāde. Neraugoties uz skatītāju lielo interesi, Lipskis atzīst, ka tik apjomīgu projektu nav iespējams finansēt no biļešu ieņēmumiem vien, līdz ar to maz ticama esot regulāra operas izrāžu uzvešana Liepājā.

“Mani vienmēr fascinējis tas, ka Liepājā ir bijusi operas trupa, pastāvīga baleta trupa, šeit ir notikušas izrādes, tomēr mums nevajadzētu kopēt kaut kādus pagātnes modeļus,” norādīja Lipskis. “Arī iedzīvotāju paradumi ir mainījušies – kad Liepājā darbojās opera, vajadzēja ar vilcienu visu nakti kratīties uz Rīgu un pēc tam vēl atpakaļ. Tagad ir labi ceļi, aizbrauc – atbrauc, aizlido ar lēto reisu.”

Vienlaikus, cilvēki labprāt izvēloties aiziet uz pasākumu nevis savās mājās, piemēram, Rīgā, bet atbraukt uz Liepāju, jo “tas ir piedzīvojums”, sacīja Lipskis.

Pēc orķestra direktora teiktā, uz operas “Suitu sāga” pirmizrādi ieradīsies cilvēki no visas Latvijas, un daži klausītāji tieši uz šo izrādi ieradīsies no Maskavas, Pēterburgas, Tartu, Hanoveres un daudzām citām pilsētām.

“Es domāju, ka Liepājas vārds skanēs daudz kur pēc šīs izrādes,” sacīja Lipskis, tomēr “tādu kvalitāti, pēc kādas mēs tiecamies “Suitu sāgā”, nevar nodrošināt ar biļešu ieņēmumiem. Atkārtojumi būs panesamāki, bet vai mēs varēsim to tīri uz biļetēm izvilkt, es tā nedomāju.”

Kā skaidroja orķestra direktors, patlaban veiktas lielas investīcijas – Liepājas simfoniskais orķestris pasūtinājis komponistam Rihardam Dubram operu, “kuru viņš ir rakstījis vienu gadu, atliekot malā visu pārējo”. Vienreizējās izmaksas ir arī kostīmi un mākslinieciskais noformējums,

“Tāpat, mums nav algota kora – [uz Liepāju] atbrauc viens no pasaulē labākajiem koriem [valsts akadēmiskais koris “Latvija”], arī tam ir savas prasības,” sacīja Lipskis. “Katram ir savi plāni, un ja viņš piekrita mums dziedāt, viņš atsaka citur dziedāt, līdz ar to labu mākslas darbu izmaksas nav mazas un nekad arī nav bijušas.”

Vienlaikus, Lipskis uzsver, ka “kultūra ir kā karogs”, un, viņaprāt, orķestra, teātra darbība un operas esamība Liepājā kultūru paceļ jau citā statusā.

“Tagad pagasts ar pagastu sacenšas, valsts ar valsti sacenšas, un tēla un savas pašapziņas lielums ir ļoti svarīgs, vai pilsēta aug, un uz to pārceļas dzīvot jauni cilvēki vai pamet,” sacīja Lipskis.