ekonomika

Vilnītis: Liepājas Universitātes statusa zaudēšana draud ar jaunās paaudzes aizplūšanu no Kurzemes

Liepājas pašvaldība strādā pie universitātes statusa saglabāšanas Liepājas Universtitātei. Pretējā gadījumā jārēķinās ar jaunās paaudzes izplūšanu no Liepājas un Kurzemes, intervijā “Rietumu radio” sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis.

Audzēkņiem, kuri absolvē vidusskolas vai specializētās izglītības iestādes, piemēram, Liepājas Valsts tehnikumu, Jūrniecības koledžu vai citas, un vēlas turpināt izglītoties, paliktu tikai viena izvēle – doties uz Rīgu, sacīja Vilnītis.

“Tā mēs pazaudēsim jaunus un perspektīvus speciālistus,” sacīja Vilnītis, norādot, ka studenti sāk veidot savu karjeru, privāto dzīvi un pēc studiju beigām atpakaļ vairs neatgriežas.

Vārds “augstskola” angliski tiek tulkots kā “high school”, ar ko ārvalstīs tiek saprasta vidējā izglītība, un Vilnītis pauda uzskatu, ka tam esot liela nozīme jauniešu skatījumā.

Vilnītis sacīja, ka piekrīt izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (JKP) uzstādījumam par izglītības kvalitātes paaugstināšanu visos līmeņos, tomēr “Latvijā piedāvāto reformu izglītības jomā pēdējo gadu laikā bijis ļoti daudz, tādēļ būtu jāatceras latviešu teiciens, ka vispirms septiņas reizes jānomēra, pirms vienu reizi jānogriež”.

Vilnītis arī uzsvēra, ka Liepājas pašvaldība ik gadu universitātei piešķir finansējumu, lai tā spētu piesaistīt vieslektorus, kas nozīmē jaunas vēsmas, iespēja gūt papildu zināšanas esošajiem lektoriem.

“Nav pareizi atstāt Kurzemi bez universitātes,” sacīja Liepājas mērs, uzsverot, ka Liepājas pašvaldība vēlas saglabāt Liepājas Universitāti un, lai šo mērķi īstenotu, tā vēlas arī palielināt ietekmi šajā augstākās izglītības iestādē.

“Lai Liepājā tiktu sagatavoti tādi speciālisti, kas nepieciešami mūsu pilsētai, un pēc vairākiem gadiem Liepājā nebūtu speciālistu trūkums,” sacīja Vilnītis.

Kā ziņots, saskaņā ar Izglītības un zinātnes ministrijas izvirzītajiem kritērijiem universitāšu statusam neatbilst Daugavpils un Liepājas augstākās mācību iestādes.

Jaunie kritēriji paredz vismaz 4000 studentu. Universitātei ik gadu jāpiešķir doktora grādi jomās, kurās tā atbilst starptautiskām prasībām, kā arī jāpierāda sava zinātniskā darbība ar starptautiski atzītām publikācijām.

Liepājas Universitātes vadība iepriekš paudusi uzskatu, ka daudzi no kritērijiem ilgtermiņā būtu izpildāmi, izņemot studentu skaitu, kas šobrīd augstskolā ir nedaudz zem 1400.