ekonomika

Sesks: Covid-19 ietekme ir lielais jautājums “pasaules pārgudrajiem ekonomistiem”

Iepriekšējā desmitgadē pasaules un arī Latvijas ekonomisti visus ir virzījuši uz ekonomikas globalizāciju un milzīgu centralizāciju, taču patlaban saistībā ar Covid-19 notiekošais būs lielais jautājums “pasaules pārgudrajiem ekonomistiem”, intervijā “Rietumu radio” sacīja Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks Uldis Sesks (Liepājas partija).

“Gandrīz tāds valdošais uzskats bija, ka visiem jādzīvo tikai Rīgā un Pierīgā, un tad mēs kā valsts attīstīsimies,” sacīja Sesks.

Viņš arī norāda, ka šobrīd jaunā vīrusa izplatība Latvijā pamatā ir koncentrēta Rīgā, un arī tajās Eiropas pilsētās, kur ir vislielākā cilvēku koncentrācija.  Tāpat, pasaules vēsturē regulāri bijusi vērojama mēra un citu slimību plosīšanās, un neesot iemesla domāt, ka līdzīgi gadījumi nebūs arī tālākā nākotnē.

“Gan valstsvīriem, gan ekonomistiem būtu stipri jāpārdomā šī situācija. Varbūt jāatgriežas pie saknēm, un kāpēc gan katrs trešais vai piektais rīdzinieks nevarētu atgriezties arī savās tēva mājās, vectēva mājās tās atjaunot un strādāt attālināti,” sacīja Sesks.

“Globalizācija, centralizācija un idejas, ka viss jāražo Ķīnā, jo nekur Eiropā nevar saražot tik lēti, taču pie kā mēs tagad nonākam – lielākā daļa valstis, Latvija tajā skaitā, stāv rindā pie Ķīnas ražotājiem, kas ražo aizsarglīdzekļus. Vai tas ir normāli?” vaicāja Sesks. “Vai tad latvieši nespēj saražot aizsargmaskas vai dezinfekcijas šķīdumu?”

Sesks arī norādīja uz Liepājas tekstila nozares uzņēmumiem kā pozitīvo piemēru.

“Vesela nozare, kas veiksmīgi un ātri spēj reaģēt uz šo situāciju,” uzsvēra Sesks, norādot, ka “Tonus Elast” bijis pirmais uzņēmums, kurš pārstrukturēja ražošanu un sāka šūt sejas aizsargmaskas, taču patlaban tādi uzņēmumi jau ir vairāki.