Apavu taupītāja dienasgrāmata

Apavu taupītāja dienasgrāmata, 10. sērija

Apavu taupītāja dienasgrāmata
10. sērija – 1. aprīlis
lasa: Dzintars Hmieļevskis

(dienasgrāmata top sadarbībā ar “Garmin”)

Latviskajā kultūrtelpā marts ir pazīstams un tiek saukts arī par kaķu mēnesi.

Saprotu, ka šobrīd sabiedrību vairāk par visu citu satrauc jaunā vīrusa izplatība, tomēr vēlos vērst jūsu uzmanību uz kādu ārkārtīgi nozīmīgu problēmu, proti, šī tradīcija ir apdraudēta.

Empīrisks novērojums, un tomēr, kopš marta vidus pa Liepāju esmu nostaigājis vairāk nekā 160 kilometru (daļa no tiem bijuši pa pilsētas centru, daļa – gar jūru, daļa – pa pilsētas privātmāju rajoniem), un tikai vienu reizi pa visu šo laiku dzirdēju brēcam kaķi.

Protams, gauži un dikti jau nu brēca, un cilvēkam ar vājākiem nerviem tumšajā pavasara vakarā pat šermuļi pār kauliem būtu skrējuši, un gan jau kādam no apkārtējo māju iedzīvotājiem skrēja ar’. Man vienkārši sametās žēl cilvēka.

Bet viņš bija vienīgais, un tas rada jautājumus:

1) vai kaķi ievēro epidemiologu ieteikumus par divu metru atstatuma ievērošanu un sēdēšanu mājās, un tādēļ šogad nav dzirdami;

2) vai varbūt pie vainas ir pašvaldībā īstenotā programma “Noķer – sterilizē – atlaid”?

Ja iemesls ir pirmais, tad problēma ir pārejoša. Galu galā, koronavīrusa izplatība ietekmē mūs visus. Kad valstī beigsies ārkārtas situācija, arī kaķiem dzīve atgriezīsies ierastajā ritmā.

Ja iemesls ir otrais, tad gan ir, kā smejies, trūcīgāk, un tur vairs neko līdzēt nevar. Vismaz ne īstermiņā – kas nogriezts, tas nogriezts. Tomēr, vispārējā līmenī, situācija vēl nav nelabojama, tādēļ ir īstais brīdis sākt rīkoties.

Mans ierosinājums un aicinājums būtu, izceļot kultūras tradīciju daudzveidību pasaulē un vēršot uzmanību uz nepieciešamību saglabāt martu kā kaķu mēnesi pieteikt to UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstam.

Protams, ar to vien nebūs līdzēts, tomēr tas mums uzliks pienākumu atvēlēt arī līdzekļus dažādiem kaķiem domātiem informatīvajiem materiāliem, semināriem, meistarklasēm un citām aktivitātēm.

Varbūt marta otrā vai kāda cita svētdiena būtu nosakāma par oficiāli atzīmējamu Kaķu dienu? Šobrīd gan tikai dalos ar savām idejām, lai sabiedrībā veicinātu diskusiju par šo ļoti svarīgo problēmu.

Iespējams, būtu pat jāveido darba grupa, iesaistot dažādu jomu speciālistus, kuri tad nu varētu likt galvas kopā un rast visefektīvākos risinājumus.

Kaķu mēnesim būt!

Soļu skaits 1. aprīlī – tikai 8885.

Jau otro dienu pēc kārtas neesmu aizsniedzies līdz 10 tūkstošu robežai, taču vienalga centos.

Nelaime tā, ka valstī izsludinātā ārkārtas situācija dažkārt pieprasa arī darbu ārkārtas režīmā – daži telefona zvani ārpus darba laika… tas vispār ir tāds īpatnējs jēdziens “ārpus darba laika”… jocīgi skan – darba laikā un ārpus darba laika… ja itin bieži darba dienu sāku plkst.6 vai 7, bet pabeidzu plkst.20, vai dienas vidū paņemta stundas vai divu pauze arī skaitās “darba laikā”?

Aizbildināšanās? Varbūt, bet ne par to šodien – šodien svarīgāki ir kaķi.

Vienlaikus, vakarā izmetot līkumu ap pilsētas centru, uzliku pulkstenī iešanas aktivitāti un secināju, ka mans raitā soļa ātrums ir ap 7 kilometriem stundā.

Vakar ar vidējo ātrumu 7,1 kilometrs stundā veicu vienu kilometru garu ne pašu tuvāko ceļu no mājām līdz ne pašam tuvākajam pārtikas veikalam. Maksimālais iešanas ātrums sasniedza pat 8,3 kilometrus stundā.

Arī ceturtdienas rītā noprovēju, cik ātrā tempā dodos uz darbu, un pulkstenis vidējo kustības ātrumu rādīja 6,9 kilometrus stundā, maksimālajam iešanas ātrumam sasniedzot 7,7.

Nelikās nemaz arī tik traki, bet, dārgie draugi, ja es jūs uz ielas nesveicinu, tad tikai tāpēc, ka tik ātrā tempā manas smadzenes nepagūst apstrādāt pretī nākošās sejas… nepagūst vai varbūt arī nevēlas papūlēties to izdarīt.

Protams, ja acis esat aizslēpuši vēl arī aiz milzu saulesbrillēm, bet seju klāj aizsargmaska, man nav ne mazākās nojausmas, kā jūs atpazīt pat pēc sasveicināšanās.

Varbūt uz aizsargmaskām vajag rakstīt vārdu un uzvārdu? Vismaz sapratīsi, ar ko runā.

Izaicinājums jau tāpēc ir izaicinājums, ka tas sagādā piepūli.

Dienasgrāmata top sadarbībā ar “Garmin”.

Starp citu, vakarā sola normālu vēju. Būs jānoiet līdz jūrai izvējoties.