kultūra un izklaide

Osokins: Doma par spēlēšanu tukšas zālēs priekšā ir baisa

Spēlēšana tukšas zāles priekšā būs liels izaicinājums un, par to domājot, kļūst pat mazliet baisi, intervijā “Rietumu radio” sacīja latviešu pianists Andrejs Osokins.

Sestdien, 11. aprīlī, plkst.18, Osokinam paredzēta Lieldienu svētku koncerta tiešraide no Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” tukšās Lielās zāles.

“Solokoncerts – tas ir atsevišķs žanrs, tas ir kā albums rokmūziķim,” sacīja Osokins. “Ir tikai tava personība, ar kuru arī zāle jāpiepilda. Tu esi tik vientuļš – nav nevienas sejas, kas kaut kādā veidā reaģētu, neviena elpas vilciena. Tas ir divreiz sarežģītāk. Iedomājoties, paliek baisi.”

Saistībā ar Covid-19 pandēmiju Osokinam atcelti vai pārcelti 15 koncerti, tostarp arī Kazahstānā, Japānā, Vācijā un Izraēlā, tāpēc pianists šo laiku izmanto darbam pie lielākiem projektiem un idejām, kurām ikdienas skrējienā nav bijis laika.

Mūziķis šo laiku pavada, arī intensīvāk vingrinoties, tomēr “jāatceras, ka aiz sienas dzīvo citi cilvēki”.

“Mājās mēģinu spēlēt skaisti, lai viņiem ir savi privātkoncerti,” sacīja Osokins. “Mēģinu ar visām segām savas klavieres noklāt, taču šis instruments ir diezgan skanīgs. Sarežģīti. Kaimiņi ir lieli varoņi. Jāpaciešas, pēc koncerta būs vieglāk.”

Taujāts par koncerta programmu, mūziķis atklāja, ka simboliski pieskarsies šī brīža notikumiem pasaulē, kā arī klausītājiem sniegs iespēju ceļot, kamēr fiziski tas nav iespējams.

“Mūzika būs par ceļojumiem, kādām eksotiskām vietām, tāpat arī reliģiozas noskaņas. Būs sonāte par to, ka vecā pasaule sabrūk un parādās jaunā – tas ir tieši tas, kas notiek tagad, jo, droši vien, pēc visa piedzīvotā dzīvosim mazliet citādāk,” stāstīja pianists.

Kā vēstīts, Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” saviem klausītājiem piedāvā baudīt Lieldienu koncerta tiešraidi. Programmā – trīs mūzikas dižgaru – Johana Sebastiāna Baha, Kloda Debisī un Ludviga van Bēthovena – skaņdarbi, kurus uz klavierēm atskaņos izcilais latviešu pianists Andrejs Osokins. Svētku koncerta tiešraide no Liepājas koncertzāles tukšās skatītāju Lielās zāles būs skatāma Klusajā sestdienā, 11. aprīlī plkst. 18.00.

Pianists uzstāsies ar īpašu, tieši šim Lieldienu laikam sagatavotu programmu. Koncerts tiks atklāts ar vienu no visu laiku izcilākajiem vācu komponistiem – Johanu Sebastiānu Bahu un viņa slavenajiem skaņdarbiem Largo no Klavesīnkoncerta faminorā un Korāļprelūdiju “Es saucu Tevi, Kungs Jēzu Kristu”. Turpinājumā – pavasara vēstnesis, ievērojamais franču komponists Klods Debisī ar trīs skaņdarbiem no cikla “Estampi” un poētisko Mēnessgaimu no Bergamas svītas. Koncerta noslēgumā – dižā vācu klasiķa, šī gada jubilāra Ludviga van Bēthovena viens no lielākajiem meistardarbiem – “Apasionāta” – 23. klaviersonāte faminorā, op. 57.

Savukārt pirms koncerta (plkst. 18.00) visiem būs iespēja klausīties nelielu sarunu ar Andreju Osokinu.

Svētku koncerta filmēšana notiks tukšā zālē, ievērojot visus drošības pasākumus. Šajā sarežģītajā laikā koncertam ir noteikta biļetes cena mākslinieka un koncertzāles atbalstam – 7 eiro par vienu tiešraides pieslēgumu jeb, tā saukto, dzīvokļa biļeti, kad ar vienu biļeti koncertu var baudīt visi vienas mājsaimniecības iedzīvotāji.