kultūra un izklaide

AUDIO: Imantam Kalniņam – 79

“Dzintarā kaltās katedrāles bruņinieki”
Valda Skujiņa saruna ar Imantu Kalniņu, 2019. gada 3. novembrī

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” 26. maijā plkst.19 divdesmit cilvēku grupai un arī interneta tiešraidē tiks piedāvāts koncertuzvedums “Kamēr vēl gliemeži skrien” par godu komponista Imanta Kalniņa 79. jubilejai.

Koncertuzvedumā režisore Māra Ķimele kopā ar mūziķiem Daumantu Kalniņu un Kasparu Zemīti radījuši stāstu, kas aizsniedzas līdz komponista daiļrades pirmsākumiem, mūziķiem atskaņojot gan mazāk zināmas, gan klausītāju iemīļotas Imanta Kalniņa dziesmas.

Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča uzsver, ka Kalniņš ir ikoniska figūra latviešu mūzikā. Viņasprāt, Latvijas muzikālā aina nav iedomājama bez komponista bagātīgās artavas gan akadēmiskajā, gan roka un populārajā mūzikā.

“Nav neviena latvieša, kas nemīlētu un nedungotu kaut reizi dzīvē kādu no Kalniņa melodijām, tās ir folkllorizējušās – kļuvušas par neatņemamu dzīves sastāvdaļu. Cauri laikiem – bērnības mīļās melodijas no “Zaķīšu pirtiņas”, iespaidīgā partitūra no kinofilmas “Pūt vējiņi”, monumentālā kora dziesma “Kamēr vēl dreb mana roka” vai Latvijas kultūras kanonā ierakstītā Ceturtā simfonija – Kalniņa mūzika mūs pavada, stiprina un iedvesmo. Tāpēc mēs gribam godināt komponistu un viņa dzimšanas dienā mūs visus sveikt ar koncertuzvedumu “Kamēr vien gliemeži skrien”. Lai Kalniņa mūzika stiprina ikvienu ģimeni un klausītāju,” sacīja Bartkeviča.

Atlasīt skaņdarbus programmai palīdzēja komponists un diriģents Juris Vaivods. Koncertuzvedums veidots kopā ar režisori Ķimeli, tajā atspoguļojot ne vien Kalniņa mūzikas dažādību, bet arī atklājot Daumanta Kalniņa un Zemīša muzikālo daudzveidību.

Līdzās dziesmām izskanēs instrumentālie skaņdarbi obojas, klavieru un ģitāru spēlē. Koncertuzveduma tapšanā piedalījies arī pats Kalniņš, daloties esejiskās pārdomās par laika ritējumu.