Dzintara minūte

AUDIO: Liepājas Mākslas forumā pirmatskaņos Latvijā radītu avangarda kamermūzikas programmu

Rubrika “Dzintara minūte” top sadarbībā ar koncertzāli “Lielais dzintars”

Sestdien, 26. septembrī pulksten 18, “Liepājas Mākslas foruma” laikā pirmatskaņojumu piedzīvos jauna, Latvijā radīta avangarda kamermūzikas programma “Transformeri. No Reiha līdz Radiohead”. Koncertprogrammu veido un tajā piedalās nepieradinātais pašmāju pianists un profesors Juris Žvikovs un vieni no spožākajiem un progresīvākajiem Latvijas jaunās paaudzes situminstrumentālistiem Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš.

“Iecere par šādu koncertprogrammu un tieši šādu dalībnieku sastāvu nāca no koncertzāles “Lielais dzintars” mākslinieciskās vadītājas Baibas Bartkevičas. Baiba iepriekšēja gada septembrī sazinājās ar mani un piedāvāja veidot programmu, kuras pamatdoma būtu — izpildītājmākslinieks kā neordināra, multifunkcionāla, ekstravaganta, neakadēmiska persona,” idejas rašanos iezīmē pianists Juris Žvikovs.

Vakara programmā izskanēs 20. un 21. gadsimta mūzikas trasformētāji: Stīvs Reihs, Deivids Lengs un Džūlija Volfa, grupa Radiohead, Fransuā Sarāns, Vikija Reja un citi komponisti.

“Izpildītājmākslinieks 21. gadsimtā vairs nav akadēmiska būtne, kas iznāk, nospēlē, paklanās un aiziet. Pastāv milzīga mūzikas stilu dažādība un izpildītājs mainās līdzi mūzikai, tam jāmainās, jo mūzika un komponists no viņa pieprasa būt gan sava instrumenta meistaram, gan mentoram, gan izklaidētājam, arī misionāram, gidam un jokdarim. Izpildītājmāksliniekam šajā programmā būs jāparādās visos leņķos, tas būs apskatāms no visām pusēm kā multi-tasking supermens,” turpina Žvikovs.

Koncertprogrammas instrumentu lokā būs ne tikai klausītājiem ierastie sitaminstrumenti — marimbas un bungas, bet arī puķpodi, kafijas krūzītes, sadzīves priekšmeti un pat pašu performatoru ķermeņa daļas. Tāpat dažādās avangardiskās kombinācijās parādīsies klavieres – kopā ar elektroniku, vizuālu papildinājumu vai kā rotaļu klavieres.

  • “Liepājas Mākslas forumu” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars”.
  • Biļetes uz koncertu, sākot no 10,00 eiro, pieejamas Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv.
  • Informācija par visiem foruma maksas un bezmaksas pasākumiem lasāma: http://www.lmf.lielaisdzintars.lv