kultūra un izklaide

AUDIO: Pasaules klasika. Dmitrijs Šostakovičs

Raidījumu “Pasaules klasika” klausies otrdienās plkst.18

Dmitrijs Šostakovičs (1906-1975) dzimis Pēterburgā, Krievijas impērijā, un tiek uzskatīts par labāko simfoniju komponistu 20. gadsimta vidū. 

Komponējis arī stīgu kvartetus, operas, baletus, kā arī filmu mūziku. Nozīmīgs Šostakoviča daiļrades periods sakrita ar Josifa Staļina diktatūru Padomju Savienībā, un Šostakovičs tika kritizēts par skaņdarbiem, kuri neatbilda Padomju Savienības ideoloģijai.

Sākotnēji Padomju Savienībā pret Šostakoviča daiļradi izturējās diezgan pozitīvi. Problēmas sākās ap 1935. gadu, kad īsi pēc operas “Mcenskas apriņķa lēdija Makbeta” sacerēšanas Šostakoviča mūzika sāka atšķirties no Padomju Savienībā pieņemtajām normām. Mūzikā bija vērojama liela modernisma ietekme, darbi bija pārāk ekspresīvi, tajos bija vērojams pārāk liels dramatisms, saasinātas izjūtas — no brutalitātes līdz traģismam, turklāt tiem trūka izsmalcinātības. Tiem tika piedēvēts formālisms.

Vairāk par krievu komponista dzīves gājumu un arī viņa paveiktajiem darbiem, klausies raidījuma “Pasaules klasika” ierakstā.